Amg Plast Plastik
Yuksek Yogunluk Polietilen
Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplasti olarak tanımlanmaktadır.İsmini monomer  haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilmektedir. Plastik sanayisinde  genelde ismi kısaca PE olarak kullanılmaktadır.Polietilen yoğunluğuna göre alçak ve yüksek olmak üzere iki grupta toplanan bir maddedir.
Polietilen yoğunluk ve kimyasal özelliklerine bağlı olarak çeşitli kategorilere göre sınıflanmaktadır. Mekanik özellikleri, moleküler  ağırlığa, kristal yapısına ve dallanma tipine bağlıdır.

HDPE yani yüksek yoğunluk polietlilen petrolden elde edilen yüksek yoğunluklu polieliten malzemedir.İngilizcesi ‘’high density poluetlene’’ anlamına gelmektedir. Yüksek yoğunluklu olduğu kimyasal maddelere karşı direnci diğer polietilenlere göre daha yüksektir. Yüksek yoğunluk polietilen,darbelere karşı dayanıklı, kolay üretilebilen özelliğe sahiptir.

HDPE (yüksek yoğunluklu polietilen) enjeksiyon için oldukça uygun,sterilize edilen ve yük olmadığında 80 dereceye kadar kullanılabilen bir malzemedir.
Yüksek yoğunluk polietilen görünüm olarak Alçak yoğunluk polietene benzese de ondan çok daha sert, molekül kütlesi 150.000-400.000 civarında  bir polimerdir. Yüksek yoğunluk polietilenin suya ve kimyasal maddelere direnci iyidir. Işık ve açık hava koşullarına Alçak Yoğunluk Polietilen de  olduğu gibi dayanıklı değildir. Özel dolgular sayesinde bu direnç artırılabilir. Mekanik özellikler çok iyi olup, özellikle darbe ve çekme dayanımları yüksektir. Bazı dolgu maddeleriyle de özellikler daha da iyileştirilir. Normalde çekme dayanımı 225-350 kgf/cm2 civarındadır. Sıcaklık dayanımı 100 °C'nin üzerindedir.

Geniş bir kullanım alanına sahip olan HDPE, basınçlı borular, gaz dağıtım boruları, şişe, bidon, beyaz eşya, yalıtkan, oyuncak, elektrik ve elektronik eşya imalatında kullanılmaktadır.

Sanayi ve imalat sektöründe kullanılmaktadır. Suya ve kimyasal maddelere karşı direnci oldukça iyidir.Kir ve pas tutmaz,bununla birlikte toksik madde içermez ve temizlenmesi çok kolaydır. Işığa ve olumsuz hava koşullarına dayanıklı bir madde değildir. Yüksek yoğunluklu polietilenin avantajlarından bir tanesi de koruyucu bir kaplamaya ihtiyaç duyulmamasıdır.Ayrıca yaşlanmaya son derece dayanıklıdır. Çelik,aliminyum veya kompozit malzemelere göre daha kolay birleşmektedirler. Bir başka özelliği ise donmaya karşı dirençli olmasıdır. Son yıllarda suya dayanıklı olduğu için daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Bu sebeptendir yüksek yoğunluklu polieliten ki tekne ve depo yapımında kullanılmaya başlanmıştır.

Yüksek yoğunluk polietien, enjeksiyon, toz kaplama, film çekme, döner kalıplama, gibi birçok biçimlendirme yöntemine uygun bir malzemedir. Enjeksiyon kalıp sıcaklığının 50-70 °C'de tutulması cihazdan çıkan ürün kalitesini yükseltmektedir. Yüksek yoğunluk polietilen elektriksek uygulamalara da oldukça elverişli bir malzemedir.


Yuksek Yogunluklu Polietilen