Alçak Yoğunluklu Polietilen
Home » Alçak Yoğunluklu Polietilen

Alçak Yoğunluklu Polietilen

Alçak Yoğunluklu Polietilen

Polietilen, çok çeşitli ürünlerde kullanılan bir termoplastik olarak tanımlanmaktadır. İsmini monomer  haldeki etilenden alır, etilen kullanılarak polietilen üretilmektedir. Plastik endüstrisinde genelde ismi kısaca PE olarak kullanılmaktadır.

Polietilen yoğunluk ve kimyasal özellikleri baz alınarak çeşitli kategorilere göre sınıflanmaktadır. Mekanik özellikleri, moleküler  ağırlığa, kristal yapısına ve dallanma tipine bağlıdır.

Alçak yoğunluklu polietilen (LDPE), monomer etilen yapılmış bir termoplastik malzeme olarak tanımlanan bir malzemedir. Bu serbest radikal polimerizasyonu yoluyla yüksek basınçlı süreci kullanarak Imperial Chemical Industries (ICI) tarafından 1933 yılında üretilen polietilen en yüksek kalitede alçak yoğunluklu polietilen olarak tanımlanmaktadır. Bu üretim bugün aynı yöntemi kullanır. Alçak yoğunluklu polietilen genellikle tarım sektöründe kullanılmaktadır. Turfanda sebzeciliğin önem kazanması ve gübrelemenin artması ile birlikte tarım sektöründeki kullanım alanı artmıştır. Ayrıca alçak yoğunluklu polietilen ihraç ürünlerinin ambalajlarında sıkça kullanılmaktadır. Haberleşme, enerji dağıtımı ve sanayide kablo olarak geniş bir tüketim alanına sahip olmaktadır. Bu gibi alanlarda kullanımı artırılarak endüstriye katkıda bulunmaktadır. Alçak yoğunluklu polietilen Türkiyede 1970 yılında üretilmeye başlanmıştır. EPA geri dönüşümlü AYPE% 5.7 (geri dönüşüm sayı tahmin daha modern polimerlerden rekabete rağmen, AYPE önemli bir plastik notu olmaya devam etmektedir. 2009 yılında dünya genelinde AYPE piyasası 22200000000 $ (€ 15900000000) ABD bir hacme ulaştı.Alçak yoğunluklu polietilen 0,910-0,940 g / sm3 bir yoğunluk aralığı ile tanımlanır. Bu, güçlü oksitleyiciler ile hariç, oda sıcaklığında reaktif olmayan ve bazı çözücüler şişmeye neden olur. 80 ° C'ye sürekli ve belli bir zaman  dilimi için 95 ° C sıcaklığa kadar dayanabilir. Saydam veya opak varyasyonlarla alçak yoğunlu polietilen oldukça esnek ve sert ama kırılabilir bir yapıya  sahip olmaktadır.

Alçak yoğunluklu polietilen olan moleküller arası kuvvetler (anlık-dipol neden dipol çekim) daha zayıf olan, yani, çekme mukavemeti düşüktür ve bunun esneklik yüksektir, daha çok yüksek yoğunluklu polietilen 'den (karbon atomlarının yaklaşık% 2) dallanma vardır. Kendi molekülleri daha sıkı nedeniyle yan dalları dolu ve az kristal çünkü Ayrıca, alçak yoğunluklu politenin yoğunluğu düşüktür. LDPE kimyasal elementler karbon ve hidrojeni ihtiva etmektedir.

Alçak Yoğunluklu Polietenin

Uygulama Alanları Nelerdir?


Alçak yoğunluklu polieten çeşitli konteyner üretiminde, şişeleri yıkamada, boru üretiminde, bilgisayar parçaları için plastik çanta yapımında, laboratuar malzemeleri şekillendirmede kullanılmaktadır. Özellikle plastik çanta yapımında kullanılmaktadır. Diğer kullanım alanları ise şu şekildedir;

•    Tepsiler ve kaplar
•    Besin saklama kapları
•    laboratuar kapları
•    Kaynak olabilen ve işlenen parçalarda
•    Yumuşak ve bükülmeye meyilli parçalarda
•    Kartondan tabaka çıkarmada ve içecek kutularını alüminyumla kaplamada
•    Bilgisayar parçalarında (ekran kartı ve disk sürücüsü gibi)