ESD (ELECTROSTATIC DISCHARGE)
ESD » ESD (ELECTROSTATIC DISCHARGE)

ESD (ELECTROSTATIC DISCHARGE)

ESD

STATİK YÜK ZARARLARI

Dünyada her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle, dolayısıyla elektronik parçaların  üretimlerinin artması, elektronik malzeme üreticilerinin ürettikleri cihaz ve komponentlerde arızaların oluştuğu görülüp, tehlikenin ciddiyeti anlaşıldığında, 1980 lerin sonuna doğru kalite işlemlerini geliştirmek ve 100V üzerinde duyarlılık eşiğine sahip elektronik malzemeleri muhtemel Statik yük deşarjı hasarlarından korumak maksadı ile Avrupa’da CENELEC adında elektronik aletler komitesi kuruldu.

İnsanların almış oldukları statik elektrik hem sağlıklarına, hem de kullanmış oldukları elektronik cihazlara zarar vermektedir. Elektronik cihazları kullanma ve taşıma esnasında üzerindeki statik elektriği devre elemanlarına boşaltmakta (elektrostatik deşarj ) bu da o ekipmanları kullanışsız hale getirmekte ya da ömrünü kısıtlayabilmektedir.

Birçok devre parçaları, komponentler, ileri teknoloji ürünleri, elektrostatik şarjın aniden değişimi yüzünden istenmeyen arızalara ve ürün kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. ESD’den etkilenen ekipmanları; Transistörler, diyotlar, lazer diyotları, elektro optik cihazlar, hassas film rezistörleri, ince ve kalın film rezistörleri, kapasitörler, farklı yarı iletkenler, mikro devreler, hibrid cihazlar, piezoelektrik kristalleri ve hatta daha komplike entegrasyonlu devre cihazları olarak sıralanabilinir.

Elektronik aletleri korumak maksadıyla oluşturulan antistatik ekipmanlar hızlı deşarj sağlamamalı, dereceli olarak iletim ortamı oluşturulmalıdır. Alan direnci 10 üzeri 2 Ω ve altındaki iletkenler çok hızlı deşarj sağlarlar. Zaten metallerin alan direncide 10 üzeri 0 dır.  Alan direnci 10 üzeri 4 ve 10 üzeri 6 Ω arasındakiler de hızlı deşarj sağlayan materyallerdir. Alan direnci 10 üzeri 6 ve 10 üzeri 12 Ω arasında olan materyaller gerçek antistatik materyallerdir bunlar yavaş yavaş deşarj ettiklerinden malzemelere zarar vermedikleri gibi insanı da korurlar. Alan direnci 10 üzeri 12 Ω dan büyük olan materyaller yalıtkandır.

Deşarjların önlenmesi için alınması gereken önlemler birçok standartla açıkça belirgin hale getirilmiştir. Bu önlemlerin çoğunda esas olan uygulama Elektrostatik Koruma Alanı (EPA) uygulamaktır. Temel olarak bu sistem ESD oluşumuna olanak tanıyabilecek hassasiyetteki devrelerde yüksek yüklerle yüklemeye olanak veren elemanların kullanılmamasıyla gerçekleştirilir. Bu da elektronik elemanların topraklanması ya da bu parçalar üzerinde çalışan kişilerin elektrostatik deşarjı önleyecek tarzda önlemleri almasıyla mümkün olmaktadır.

Statik Yük Deşarjının verdiği zararlar;

• Yüksek maliyet

• Düşük kaliteli ürün

• Özellikle kritik zamanlarda ortaya çıkan cihazın çalışmaması,

olarak sıralanabilir. Eğer elektro statik deşarjdan cihaz ve sistemler çok düşük bir maliyetle korunmuş olursa; bakım onarım, parça iş gücü ve zaman maliyetlerinden tasarruf edilmiş olacaktır.