Moblen Hammadde
Home » Moblen Hammadde

Moblen Hammadde

Moblen Hammadde

Polimer küçük basit moleküllerin devamlı olarak birbirini takip etmesi sonucu oluşan bileşendir. Polimerin birçok kullanım alanı vardır. Polimerler PVC den tutun da mutfakta kullandığımız birçok gerece kadar her yerde kendini göstermektedir. Moblen hammadde petrolden sağlanmaktadır. Bilindiği gibi petrol bir ülkenin ekonomisini belirleyen faktörlerden bir tanesidir. Aynı zamanda petrol dünya ekonomisinin de önemli belirleyicileri arasında yer almaktadır.

Polipropilen (PP), kullanım alanı geniş olan termoplastik bir polimer türüdür. Poliprolienin diğer adı möblendir. Polipropilen yani moblen hammadde kimyasal çözücülere karşı son derece dirençli bir termoplastik polimer türüdür. Moblen hammadde kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Plastik mutfak eşyaları, plastik mobilyalar, ambalaj sektörü, bahçe  eşyaları, elektrikli aletler, çanta, aksesuar, otomotiv sanayi gibi geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Polipropilen  yani moblen hammadde esnek bir plastik türüdür. Özellikle etilen ile kopolimerize edildiğinde ABS yerine kullanılan bir mühendislik plastiği haline gelmiştir. Polipropilen yani moblen hammadde düşük maliyetlidir. Maliyeti düşük olmasına rağmen iyi bir darbe dayanımına sahiptir. Bunun dışında moblen hammadde oldukça ekonomiktir ve çok tercih edilmektedir.

Moblenin özelliklerini sıralamak gerekirse; geniş mekanik özelliğine sahiptir. Fiyatına göre iyi bir performansa sahiptir. Kimyasal ve elektriksel mukavemete sahiptir. Alev geciktiriciliğe sahiptir. Geniş mekanik özelliğine sahiptir.

Polipropilenin erime noktasının 160 derece olduğu saptanmıştır. Üretim sürecinde genellikle 200 derece üzerinde eritilerek kullanılır. Bu aşamada önemli bir kriter de erime akış indeksidir. (melt flow index-MFI). Bu indeks değerine göre polipropilenin ne kadar süre işleme tabi tutulacağı tahmin edilebilinir. Yüksek MFI değerine sahip polipropilen işlem sırasında kalıbı daha kolay doldurur. Fakat bu indeks arttıkça polipropilenin darbe dayanımı düşer.

Polipropilenin yani moblen hammaddenin bir avantajı da yorulmaya karşı çok iyi direnç göstermesidir. Ayrıca düşük maliyetli olup, darbelere karşı dayanımı iyidir. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar.

Düşük maliyetli ve dirençli olması nedeniyle oldukça tercih edilen bir malzeme olan moblen birçok alanda tercih edilen bir maddedir. Yorulmaya karşı gösterdiği direnç sayesinde tercih edilme oranı da artmaktadır. Tercih edilerek günden güne popülerlik oranını artırmakta ve ülke endüstrisine katkı sağlamaktadır.

Moblen, bunca avantajlarına karşın birtakım dezavantajlara sahiptir. UV ışını dayanımı düşüktür, yüksek termal genleşme gösterir. Boya ve kaplaması zordur. Dış Hava şartlarına dayanımı düşük olmakla beraber oksitlenmeye açıktır. Yanıcı olup, Klor içeren solventler ile etkileşime girer.