Plastik Hammadde İzmir
Home » Plastik Hammadde İzmir

Plastik Hammadde İzmir

Plastik Hammadde İzmir

Plastik telefondan televizyona otomobilden su şişelerine, yalıtımdan ambalaj malzemelerine kadar hayatımızın birçok alanında faaliyet göstermektedir. Şüphesiz ki Türkiye ekonomisine yön veren sektörlerden bir tanesidir. Plastiğin hammaddesi petroldür ve dünya ekonomisinde rol oynayan faktörlerden bir tanesidir. Petrol de bir ülkenin ekonomisinde önemli belirleyici etkenlerin başında yer almaktadır. Petrol işlenmekte ve plastik haline getirilmektedir. Plastik gerek ekonomik olması gerekse kolay uygulanabilmesi nedeniyle diğer maddelere göre tüketimi hızla artmaktadır. Son yıllarda geri dönüşümü sağlanabilen bir madde haline geldiği için kullanım oranı da günden güne artmaya başlamıştır. Önceden de söylediğimiz gibi Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamaktadır. İzmir ülkemizde yer alan en büyük ve gelişmiş şehirlerimizden biridir ve İzmirdeki plastik firmalarının ülke ekonomisine katkısı büyüktür. Plastik hammadde İzmir için önemli bir gelir kaynağıdır. Ülke endüstrisine katkısı büyüktür.

Ülkemizde plastik sektöründe küçük ve orta ölçekli olmak üzere altı binden fazla işletme ile üretim yapılmaktadır. Şüphesiz ki İzmir Türkiye de ki en önemli sanayi merkezlerinden biridir ve önemi günden güne artmaktadır. İzmirde ki plastik hammadde firmalarının hem İzmir’in hem de Türkiye’nin ekonomisine katkısı büyüktür. Sektördeki yaklaşık 6000 firmanın 1.301 tanesi Ege Bögesi’nde faaliyet göstermektedir. Ege Bölgesi’ndeki firmaların ise 954 ü İzmir de bulunmaktadır. İzmir deki plastik hammadde firmaları da plastik sektörünün gelişmesine yardımcı olmakta ve ekonominin gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok sektörde olduğu gibi plastik sektöründe de gelişmeler meydana gelmektedir. Bu sayede plastik hammadde İzmir de daha fazla gelişme göstermektedir.

PETKİM’inde İzmir plastik sektörüne katkısı büyüktür. İzmir gerek konumu, gerek olanakları ile plastik sektöründe belirleyici bir yere sahiptir. PETKİM’in gerek konumu gerekse sağladığı iş hacmi ile İzmir için oldukça önemlidir. İzmir ise bünyesinde birçok plastik hammadde firmasını bulundurmaktadır. PETKİM, Aliağa da bulunan ve plastik hammaddenin İzmir de daha fazla gelişmesine ortam hazırlayan önemli faktörlerden biridir.

Ege Bölgesi’nin plastik hammadde ihracatı ülkelerin başında Yunanistan gelmektedir. Bunun dışında İtalya ve Bulgaristan da ihracat yapılan ülkeler arasında önemli bir yere sahiptir. Şüphesiz ki bu konuda İzmir de bulunan plastik hammadde firmalarının buradaki rolü büyüktür. Bu sayede plastik hammadde İzmir de gelişerek hem Ege Bölgesi’nin hem de Türkiye’nin sanayisinin gelişimine katkı sağlamaktadır.

AMG PLAST ta yılların tecrübesini ve  müşteri memnuniyeti ile birleştirip, kalite, ürün çeşitliliği, farklı malzeme alternatifleriyle 28 yıldır hizmetinizdedir.