Polipropilen
Home » Polipropilen

Polipropilen

Polipropilen

Polipropilen genel özellikleri;

 

    Polipropilen gıda paketleri, tekstil ürünleri, otomotiv sanayi gibi birçok alanda kullanılan düşük maliyetli olup darbelere karşı dayanıklı bir polimerdir. Sürtünme  katsayısı diğer plastik türlerine göre düşüktür.  Çok iyi derecede elektrik yalıtımını sağlar. Polipropilen, yorulmaya karşı çok iyi direnç gösterir. Düşük maliyetlidir, iyi bir darbe dayanımı vardır. Sürtünme katsayısı düşük olup, çok iyi elektrik yalıtımı sağlar. Kimyasal direnci iyidir. Tüm termoplastik işleme proseslerine uygundur. Polipropilenin, erime sıcaklığı 160 derece civarındadır.

Kullanım alanları ve imalatı nasıl yapılır;
Düşük maliyetli olduğundan çok geniş kullanım alanına sahiptir.  Saklama kapları gibi mutfak eşyaları, saksılar, elektrikli malzemeler, kablolar, oto yan sanayi ürünleri gibi birçok alanda kullanılan plastik maddelerdir. Termoplastik polimer içeren geniş bir uygulama çeşitli kullanılan paketleme ve etiketleme, tekstil(örneğin, halatlar , termal iç çamaşırı ve halı), kırtasiye , plastik parçalar ve çeşitli yeniden kullanılabilir konteyner, laboratuvar ekipman, hoparlörler , otomotiv parçaları ve polimer banknotlar . Bir katkılı polimer monomer yapılmış propilen , sağlam ve birçok kimyasal çözücüler, asit ve bazlar karşı aşırı derecede dirençlidir. Polipropilen eriyik işleme yoluyla elde edilebilir. En yaygın şekillendirme tekniği enjeksiyon kalıplama bardak, çatal, küçük şişeler, kapaklar, kaplar, ev eşyaları ve otomotiv parçaları gibi parçaları için kullanılır. En ilişkili tekniklerin üflemeli kalıplama ve enjeksiyon germe-üfleme tipi kalıplama ve ekstrüzyon da kullanılmaktadır.

Polipropilen için son-kullanım uygulamalarında, çok sayıda olması nedeniyle imalatı esnasında, belirli bir moleküler özellikleri ve katkı maddeleri ile birlikte uygunlaştırılması yeteneği genellikle mümkündür.

Örneğin, anti-statik katkı maddeleri polipropilen yüzeyleri toz ve kir karşı yardımcı olmak için ilave edilebilir. Birçok fiziksel terbiye teknikler de, örneğin polipropilen kullanılabilir işleme ,yüzey işlemleri ile mürekkep ve boya yapışmasını arttırmak için polipropilen kısımlarına uygulanabilir.

Poliprobilen üç farklı sınıfta inceleyebiliriz:
    Homopolimer,
    Kopolimer,
    Random Kopolimer